Vault34

VAULT34 YEŞİLÇAM SİNEMASI

İran Sinemasından Türkçe Film Haftası


İran, sanatla derin bağları olan bir coğrafya. Geleneksel kültür kodlarını ve folklorik özelliklerini modern sanatlarla birleştirerek kendine özgü ürünler ortaya koyabilen sanatçılara sahip. Özellikle küreselleşmenin olanca hızıyla farklılıkları yok ettiği bu çağda, gelenekle moderni birleştirebilen bu bölge sanatçılarının önemi her geçen gün biraz daha artıyor.


İran’da yaşayan Türk sanatçılar da bu coğrafyanın kültür kodlarıyla kendilerine özgü yerel özellikleri birleştirerek sanat üretimlerini sürdürüyorlar. Özellikle Tebriz, Erdebil ve Urmiye çevresinde yaşayan Türk sinemacılar, İran sinemasının estetik kodlarıyla Türk kültürünü ustaca harmanlayan filmler ortaya çıkarmaya başladılar. Etkinliğimizde bu bölgede yapılan filmleri ve yönetmenleri tanıtacağız.


“Günler” kapsamında bölge yönetmenlerinin çektiği 13 kısa metraj kurgu film, 4 belgesel ve 4 uzun metraj filmin gösterimleri; yönetmen söyleşileri ve bölgedeki sinema üretimi üstüne panel düzenlenmesi, Tebriz, Erdebil ve Urmiye şehirlerini kapsayan bir fotoğraf sergisi gerçekleştirilecektir.